Tansiyon düşüren besinler

Muz John Hopkins Üniversitesi ve Manipal- Hindistan’daki bilim insanları muz yemenin tansiyonu %10 oranında düşürdüğünü belirtmektedirler. Sabahları

Muz

John Hopkins Üniversitesi ve Manipal- Hindistan’daki bilim insanları muz yemenin tansiyonu %10 oranında düşürdüğünü belirtmektedirler. Sabahları kahvaltınıza bir muzu da eklemeniz 422 mg potasyum ve günlük C vitamini ihtiyacınızın da %17′sini karşılar.

Pancarlar

Günde 500 ml pancar kökü suyu içmek tansiyonu düşürür. İçeriğindeki nitrat, dil altındaki bakterilerle tansiyonu düşüren nitrite dönüştürür.

Derisi Alınmış Tavuk

Derisi alınmış tavuk yemek veya çorbasını içmek tansiyonunuzun düşmesine yardım eder. Tavuktaki protein midenizde peptitlere dönüşür. Bu da tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Tavuk göğüs eti yedikten sonraki 4 saat, but yedikten sonraki 24 saat tansiyon düşürücü etki devam eder.

Kakao

Kilolu insanlarda bitter çikolata yemek veya sıcak çikolata içmek tansiyonu düşürebilir. Örneğin; 2 bardak kakao, damarları genişletir ve tansiyonu düşürür. Ancak şekersiz olması gerekmektedir.

Sarımsak
Sarımsağın tansiyon düşürmeye yarayıp yaramadığına yönelik farklı araştırmalar vardır. Ancak belli bir süre düzenli kullanılması kan yağlarını düşüreceğinden olumlu bir etkisi olabilir. Taze sarımsak kokusuna dayanabiliyorsanız en doğru tercihtir aksi halde kapsül formunu kullanabilirsiniz.

Soğan
Yapılan bir araştırmada diyabetik hastalara 60 gün boyunca soğan verildiğinde tansiyonun düştüğü gözlenmiştir. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Patates
Kızartma, cips veya kremalı soslarla tüketilmedikçe çok sağlıklı bir yiyecektir. İyi bir C vitamini ve potasyum deposudur. Özellikle kabuklu tüketiminin tansiyonu düşürdüğü belirtilmektedir.

TDB (Tansiyon Düşüren Beslenme)
TDB kapsamında günlük potasyum alımının tansiyonu önemli ölçüde düşürdüğü belirtilmektedir. Kalsiyum alımını da arttırmanın önemli etkisi vardır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ise vazgeçilmez alışkanlık olmalıdır.

 

İçeriği paylaşın :

Benzer Başlıklar

Siz De Paylaşın