Papatya çayı!

Papatya Çayı Faydası ve Yararları Nelerdir ? Nasıl Yapılır ? Papatya çiçeği, papatyagiller ailesinden beyaz sarı çiçekleriyle meşhur bir bitkidir. Papatya

Papatya Çayı Faydası ve Yararları Nelerdir ? Nasıl Yapılır ?

Papatya çiçeği, papatyagiller ailesinden beyaz sarı çiçekleriyle meşhur bir bitkidir. Papatya çiçeği, gerek taze olarak gerekse kurutulmuş halde değişik sağlık sorunlarının bitkisel tedavisi amacıyla yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Papatya bitkisi sadece çayı ile değil, papatyadan elde edilen bitkisel esans yağı ile de meşhurdur. Bu esansiyel yağ içinde aktif madde olan bisabolol, anti-enflamatuar ve anti-mikrobik özelliklerin yanında tahrişe ve alerjiye iyi gelmesiyle de bilinir.

PapatyanınFaydaları nelerdir?

Papatya bir çok rahatsızlığın tedavisinde topikal ya da papatya çayı biçiminde ağızdan alınarak kullanılabilir:

Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları
Anksiyete ve Panik Atak
Kas tonusunu geliştirmede (Vücut geliştirmeciler için bitkisel çay olarak ta bilinir)
Yaralar, yanıklar, ve sıyrıklar
Sedef, egzama, su çiçeği ve pişik gibi cilt hastalıkları
Adet krampları, mide gribi , reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları
Bebeklerde papatya çayının faydaları daha çok kolit sancısını giderici özelliği ile öne çıkar. Rezene çayı da papatya çayına benzer faydalar sağlar.

Papatya Kullanım Alanları

Mide krampları için Bitkisel Çözüm

Papatya çayının oldukça kuvvetli antispazmodik ve anti-enflamatuvar bileşenler içeren bir bitki çayı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, mide ve bağırsak spazmı tedavisinde son derece etkilidir. Mide tedavisi için papatya çayı bir fincan sabah ve akşam yemeklerinden önce günde iki defa içilir.
Uykusuzluk için Bitkisel Çözüm

Papatya çayı, uykusuzluk gibi uyku bozuklukları için harika bir çözümdür . Yatmadan önce 30 ila 45 dakika önceden içilen bir fincan papatya çayının uyku getirici ve uykusuzluk tedavisi için faydalı olduğu bilinir.
İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için Bitkisel Çözüm

Papatya bağırsak ağrıları ve kramplarını azaltır ve aynı zamanda bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliği rahatlatmak için de yardımcı olur.Bu nedenle, basit bir bitkisel tedavi ile irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı ve mide iltihabına veya mide gribi rahatsızlıkları bir fincan papatya çayı ile tedavi edebilirsiniz.
Migren Baş ağrısı için Bitkisel Çözüm

Papatya migren için harika bir bitkisel kürdür . Migrenden kaynaklanan baş ağrısı şikayetleriniz varsa başınız ağrıdığını fark etmeye başladığınızda bir fincan papatya çayı için. Baş ağrısını gerçekten hafifletecek hatta çoğu kişide migren ağrılarına kesin çözüm sunacaktır.

Premenstrüel Sendrom (PMS) ve Adet Sancıları için Bitkisel Çözüm

Papatya çayının PMS ve Adet Sancıları tedavisinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.
Yanıklar ve sıyrıklar için Papatya Yağı Kullanımı

Papatya yağı orta derecedeki yanıkların tedavisinde çok faydalıdır. Papatya yağının yanık tedavisi için kullanımı oldukça basittir. Günde bir kez yanmış bölgeye papatya yağı az miktarda ve nazikçe sürülür. Sıyrıklar ve yanıklar için papatya çayı da kompres-tampon olarak kullanılarak sürülebilir. Bunun için bir bardak kaynar suyun içine 3 poşet papatya çayı ekleyerek güçlü bir karışım elde edilebilir. Su ılıyınca içine bir bez batırın ve yaralı bölgeye kompres olarak kullanabilirsiniz.
Cilt Beyazlatmak için Papatya Çayı

Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildinizi tonunu açar. Kullanımı da oldukça basit. 3 adet Papatya çayı poşetini iki litre suya atarak kaynatıyoruz. Daha sonra papatya çayını bir tencereye dökerek bu iki litrelik suyun buharını yüzümüze tutuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar vaziyette değil de 7- 10 dakika bekledikten sonra suyu hafif ılıtarak buharını yüze uygulamadır. Diğer yandan koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cilt beyazlatmak için banyo suyuna 2 litre papatya çayı ilave edilebilir.
Göz Çevresi Siyah Halkaların Azaltılması

Papatya çayının göz yorgunluğu ve göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm yapılabilir. Ilık suya 2 adet poşet papatya çayı ilave edeceğiz. 5 dakika sonra, sudan çay poşetlerini çıkartıp oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Sonra kompres bir olarak göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika kadar bekletiyoruz.

Papatya Nereden ve Nasıl Satın Alınır

Papatya bitkisini bahar aylarında kurutulmuş çiçek olarak elde edilmektedir. Kurutulmuşpapatya çiçeğinin başlıca tüketim olanakları; infüzyon (çay), sıvı ekstresi, uçucu yağ, tentürler (alkol yoğunlaşmış) ve krem ve merhem olarak satın alınabilir. Poşet çay torbaları en yaygın olanıdır ve birçok büyük market ile eczanelerde bulunabilir.

İçeriği paylaşın :

Siz De Paylaşın