Bitki banyoları

El, ayak ve gözlere uygulanan banyolardır Bitki Banyoları Bir temizlik ve hijyen vasıtası olan banyolar, aynı zamanda rahatlama da sağlar. Banyo ile deriden

 Bitki Banyoları

El, ayak ve gözlere uygulanan banyolardır


Bitki Banyoları

Bir temizlik ve hijyen vasıtası olan banyolar, aynı zamanda rahatlama da sağlar. Banyo ile deriden ter, yağ, ölü hücreler ve bazı mikro organizmalar giderilir. Banyo kan dolaşımını uyararak canlılık verir. Ayrıca kasların tonusunu arttırır. Banyo suyuna çeşitli bitkisel drogların ilâvesiyle, sağlıklı olmaya ve bir takım hastalıkların tedavisine yardımcı olunabilir.
Sıcak suyun beden üzerindeki etkisi hemen fark edilir. Suyun sıcaklığı ve baskısı kâlp-damar sistemini ve böbrek fonksiyonlarını harekete geçirir, dolaşımı hızlandırır, kasları gevşetir.

TAM BANYO

Banyo suyuna drogların ilâve edilmesiyle yapılır. Droglar ince bezden bir torba içine konulur. Torba küvetteki suyun içinde kalacak şekilde, uygun uzunlukta bir iple banyo musluğuna bağlanır veya önceden hazırlanan drog infüzyonu (çay) banyo suyuna ilâve edilir. Pratik olarak, banyo suyuna önceden hazırlanmış 1 lt infüzyonun ilâvesi yeterlidir. Banyo için ham drog yerine bunların tentürleri veya uçucu yağları da kullanılabilir. Banyo suyunun vücut harareti civarında olması önemlidir. İdeal sıcaklık 35º – 38º C dir. Banyoda kalma süresi de 10 – 15 dakikayı geçmemeli ve banyo sonrasında 1 saat kadar istirahat edilmelidir. Bitki banyolarında genellikle tek drog kullanılır.
Etkileri: Metabolizmanın hızlandırılması, rahatlama, gevşeme, uyku ve tansiyonun düzenlenmesi..

KISMÎ BANYO
El, ayak ve gözlere uygulanan banyolardır. El ve ayaklar için hazırlanacak banyo suyunun sıcaklığı 35º – 40º C olmalı ve hasta organ bölgesi su içinde 10 dakika tutulmalıdır. Böyle bir banyonun hazırlanması için, 1 lt soğuk suya 1 yemek kaşığı drog konularak kaynatılır. Sonra 10 dakika kadar kısık ateşte tutulur, daha sonra süzülür. İstenen sıcaklığa gelince kullanılır. Göz banyolarında ise, suyun ılık veya soğuk olması gereklidir.
Vaginal yıkama da bir çeşit kısmî banyodur. Lokal infeksiyonlar, tahrişler ve mantarlara karşı yapılır. Taze hazırlanmış infüzyon, vücut sıcaklığında iken bir şırınga yardımıyla vaginayı yıkamada kullanılır.

ISI DEĞİŞİKLİĞİ BANYOSU

3 – 5 dakika sıcak banyo, 10 – 20 saniye soğuk duş ile yapılır. Önce sıcak su ile başlanıp, soğuk su ile devam edilerek bir kaç defa uygulanır. Varis, flebit gibi damar hastalıklarında faydalıdır, bağışıklık sisteminin takviyesi için ara sıra yapılmalıdır.

DÖRTTE ÜÇLÜK BANYO
Tam banyoya benzer. Farklı olarak burada, beden göğsün alt kısmına kadar suya sokulur. Özellikle yaşlılarda göğüs sıkışması durumunda uygulanır.

SICAK OTURMA BANYOSU

Su sıcaklığı 38º C, banyo süresi 15 dakika.. Bedenin üst tarafı çıplak olarak bir battaniye ile sarılır, sıcak su içine oturulur. Oturma süresi sonunda ılık suyla bir duş alınır ve 1 saat kadar dinlenilir.
Etkisi: İdrar yollarındaki sancıların dindirilmesinde, basenin kuvvetlendirilmesinde, barsak şikâyetlerinde ve hâmilelikte faydalıdır. Sık aralıklarla yapılması daha iyi netice verir.

SOĞUK OTURMA BANYOSU
Burada bedenin üst kısmı çıplak bırakılmaz. Gerekli drogların ilâve edildiği banyo suyu içine 5 – 20 saniye süre ile oturulur. Hemoroidal ağrıların dindirilmesinde, kabızlık ve şişkinlikte faydalıdır.

KOL BANYOLARI
Banyo kabı, iki kolun üst kısmını örtecek şekilde doldurulur. Önce parmak uçları, eller, alt ve üst kol sırayla suya sokulur. Önce sağ, sonra sol kola uygulanır. Sıcak ve soğuk suyla yapılabilir.
Soğuk Kol Banyosu : Kolda bir soğuk ısırması yani bir kızışma hissedilene kadar uygulanır. Bu süre aşağı yukarı 20 – 30 saniyedir. Mesane ve benzeri şikâyetlerde faydalıdır.
Sıcak Kol Banyosu : Vücut hararetine yakın sıcaklıktaki suyla 10 – 20 dakika süre ile uygulanır. Sonra soğuk suyla durulama yapılır ve kurulandıktan sonra da ovularak masaj yapılır. Kâlp-damar sisteminin rahatlatılması, el ve koldaki romatizmal ağrıların dindirilmesinde faydalıdır.

AYAK BANYOLARI
Küvet en az, baldırların yarısını örtecek şekilde suyla doldurulur. İki bacak aynı anda suya sokulur. Burada da soğuk ve sıcak olmak üzere iki türlü ayak banyosu mümkündür.
Soğuk Ayak Banyosu : 5 – 10 saniye uygulanır, kurulamadan sonra ayak jimnastiği yapılır. Vücudun bağışıklık sistemini korumaya ve uyku düzenini sağlamaya yarar.
Sıcak Ayak banyosu : 38º C de, 15 dakika süre ile yapılır. Daha sonra dizlerden aşağısı soğuk suyla yıkanarak sonlandırılır. Suyun içine kır çiçekleri, papatya, atkuyruğu gibi droglar konulabilir.
Kronik soğuk ayaklılarda, ayak terlemesi olanlarda ve soğuk algınlığı durumunda yapılır.

DEĞİŞMELİ AYAK BANYOSU
Önce 3 dakika sıcak, sonra 5 – 10 saniye soğuk banyo şeklinde, bir sıcak bir soğuk ayak banyosu, arka arkaya 3 defa tekrarlanır. Bağışıklık sistemini uyarır. Bacaklardaki kan dolaşımını düzenler.

BUHAR BANYOSU (BUĞU)
Droglar solunum sistemi hastalıkları ve ağız – boğaz infeksiyonlarına karşı buğu şeklinde kullanılır. Bir kaptaki sıcak ve fakat kaynar derecede olmayan suya drog veya uçucu yağının konulması ve çıkan buharların ağız ve burundan inhale edilmesiyle yapılır. Banyo suyuna ilâve edilen uçucu yağların pek az bir kısmı suda çözünür, kalanı suyun üzerinde küçük damlacıklar hâlinde yüzer. Suyun sıcaklığına bağlı olarak hızlı veya daha geç buharlaşır.
Anal ve genital bölge hastalıklarında buğu, bir oturak içine 3 – 4 yemek kaşığı drog ve 3 lt kaynar su konularak 5 – 10 dakika süreyle oturulmak suretiyle uygulanır.

Tabîb İbn-i Şerîf ’’Yâdigâr’’ adlı eserinde banyolar hakkında şunları yazmaktadır: ’’Hamamların faydalı özellikleri ; bedenden atılması gereken fazlaların tahliyesi, derinin temizlenmesi, ishâlin kesilmesi, ter gözeneklerinin açılması, kas ağrılarına sebep olan yellerin izalesi gibi vücuda bir takım faydalar sağlamasının yanında uyuz, kaşıntı, sivilce ve çıbanları tedavi ve uyku getirip, yorgunluğu gidermesidir.
Mutedil sıcaklıktaki hamamlara girip fazla kalınmadan yıkanılıp, çıkıldığı takdirde insanın ruhu ferah, kuvveti sağlam, bedeni hafif ve rahat olur. Fakat, hamamda çok kalınırsa baygınlık ve yürek oynaması getirir, gönlü kasvetli eder… Soğuk suya girmek bedeni kavi eder, gönlü ferah eder. Soğuk suya güçlü ve kuvvetli kimseler girmelidir. Yaşlı ve çocuklar ile ishâl olmuş veya hazım sıkıntısı çekenler girmemelidir. Yer altından çıkan sıcak sulara girmek şifalıdır. Bu sular istiska hastalığına, mafsal ağrısına, müzminleşmiş hastalıklara fayda eder. Şifalı kaplıca suları balgamı tahlil eder, uyuzu ve kaşıntıyı geçirir. Titreme hastalığı olanlar ile kötürümlere fayda sağlar.’’

Banyo suyuna ilâve edilecek bitki, drog ve benzeri maddeler, dış ülkelerde hazır bir şekilde piyasada bulunmaktadırlar. Bu banyo preparatları bir takım yan etkilere sebep olabilecekleri için, aşağıda belirtilen rahatsızlıkların mevcudiyetinde kullanılmamalıdırlar.

*Ciltteki büyük ve geniş yaralar *Yüksek tansiyon
*Yüksek ateşli hastalıklar *Kâlp yetmezliği

Almanya’da Bulunan Bazı Bitkisel Banyo Müstahzarları

Nr. Ticarî İsmi Terkibi Endikasyonları Muhtemel Yan
Etkileri Kontrendikasyonları ve Ek Bilgiler

Nr. Ticarî İsmi Terkibi Endikasyonları Muhtemel Yan
Etkileri Kontrendikasyonları ve Ek Bilgiler

01
Balneum Hermal
100 g da; 84,75 g soya yağı
Kuru, kaşıntılı cilt, egzema ve sedefte Nâdiren deri reaksiyonları
Gözlere temas ettirilmez. Sabun, soya yağının etkisini giderir.

02
Bronchicum Medizinalbad mit Thymian
100 ml de; 15 g kekikyağı

Akut ve kronik solunum yolu hastalıklarında
Allerjiye bağlı cilt reaksiyonları
Bebek ve küçük çocuklar için uygun değildir.

03
Eichenrindeextrakt FS
100 g da; 99,96 g meşe kabuğu katı ekstresi (st. % 44 – 49 ilk ürün)
Soğuk ısırması, ıslak döküntü, vücut ve ayak terlemelerinde Aşırı hassasiyet reaksiyonları

04
Kamillen-Bad-Robugen
100 ml de; 94,2 g papatya çiçeği usaresi (st. 50 mg levomenol) Rektum ve genital bölgenin iltihaplı hastalıkları,basurda oturma banyosu, abse, iltihaplı deri hastalıkları,kan çı- banında kısmî banyo
Yok

Alkol ihtiva eder.

05
Kamillosan Wund -und Heilbad N
100 g da; 100 g papatya çiçeği usaresi (st. 5 – 25 mg levomenol)
Yukarıdaki gibi. Ayrıca kompres şeklinde de uygu- lanabilir.
Yok
Compositae familyasına allerjisi olanlarda kullanılmaz. Gözlere temas ettirilmemelidir. Alkol ihtiva eder.

06
Kneipp Erkältungs
Bad
100 g da; 10 g kekik yağı
Üst teneffüs sisteminin, üşütmeye bağlı hastalıklarında
Yok

07
Kneipp Neurodermitis Bad
100 g da; 89,65 g soya yağı
Nörodermit, dermatitis amoniakalis, yaş egzema ve sedef hastalıklarında tedaviye yardımcı
Nâdiren cilt reaksiyonları

08
Kneipp Rosmarinölbad
Biberiye yağı
Vücuda canlılık verici, dolaşım uyarıcı
Yok
Yok

09
Nasivin gegen Erkältung Kinderbad
100 g da; 14 g Okaliptus yağı
Akut ve kronik solunum yolu hastalıklarında tedaviye yardımcı
Yok
Bronşial astımda, bebek ve küçük çocuklarda kullanılmaz. Banyo süresi 10 – 20 dakikadır.

10
Ölbad Cordes
100 g da; 78,1 g soya yağı
Kuru, kaşıntılı cilt, egzema ve sedef hastalığında
Yok
11 Ölbad Cordes F 100 g da; 88,5 g yer fıstığı yağı Yukarıdaki gibi Yok

12
Perozon Rosmarin Ölbad mono
100 g da; 20 g biberiye yağı
Yorgunlukta
Yok

13
Schupp’s Lavendel Ölbad
100 g da; 13,79 g Lavanta yağı
Yorgunlukta
Yok

14
Schupp’s Melissen Ölbad

100 g da; 21,87 g Melisa yağı
Asabiyet ve uyku şikâyetlerinde
Yok

15
Schupp’s Rosmarinölbad
100 g da; 17,75 g Biberiye yağı
Deriye kan akımını arttırarak canlanmasını sağlamada
Yok

16
Schwarzwälder Heublumen Extrakt
100 g da; 99,96 g Gramine ve çayır otları usaresi
Romatizmal şikâyetlerin giderilmesinde
Yok
Akut romatizmal ataklarda kullanılmaz.

17
Wezenkleie Extrakt FS
100 g da; 99,1 g Buğday kepeği usaresi (st. % 48 – 52 , ilk ürün)
Yara ve kaşıntılarda

Hassasiyet reaksiyonları

18
Kneipp Erkältungsbad spezial
100 g da; 40 g okaliptus yağı ve 2,5 g kâfur
Soğuk algınlığına bağlı üst teneffüs sistemi hastalıklarında
Temas dermatiti, hassasiyet
Bronşial astımda, bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılmaz.

19

Kneipp Milch – Molkebad
100 g da; 46 g yağsız süt tozu, 46 g kesilmiş süt tozu, 5 g süt asidi
Yanık, su toplamış güneş yanığı, akne ve infeksiyöz olmayan cilt hastalıklarında

Yok

20
Kneipp Rheumabad spezial
100 g da; 18 g ardıç odunu yağı ve 14 g Moneses uniflora yağı
Omurlar arası disk ve romatizmal şikâyetlerde
Yok

21
Kytta – Rheumabad N
100 g da; 7,5 g köknar yağı ve 7,5 g çam yaprağı yağı
Romatizmal hastalıklarda
Yok
Bronşial astımda, bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılmaz.

22
Leukona Eukalpin Bad
100 g da; 20 g okaliptus yağı ve 4 g çam yaprağı yağı
Soğuk algınlığına bağlı solunum yolu hastalıklarında
Tahriş belirtileri

23
Leukona Kreislaufbad
100 g da; 22,5 g biberiye ve 1,5 g okaliptus yağları, 12,5 kâfur
Dolaşım bozuklukları ve tansiyon düşüklüğünde
Tahriş belirtileri

24
Melrosum Medizinalbad für Kinder
100 ml de; 3 g kekik yağı 17,5 g çam yaprağı yağı
Soğuk algınlığına bağlı solunum yolu hastalıklarında

Yok
Terebentin yağına hassasiyeti olanlarda kullanılmaz.

25
Oleobal
100 g da; 50 g soya yağı, 43,95 g ince sıvı parafin
Sedef ve egzemada
Nâdiren deride kızarıklık, kaşıntı ve allerjik reaksiyonlar

Gözlere temas ettirilmez. Sabun soya yağının etkisini giderir.

26
Parfenne Basisbad
100 g da; 38 g yerfıstığı yağı ve 38 g parafin
Kuru, kaşıntılı cilt, egzema ve sedef hastalıklarında
Yukarıdaki gibi
Yukarıdaki gibi

27
Pinimentol Bad N
100 g da; 13,35 g okaliptus yağı, 2,15 g kâfur, 0,65 g levomentol
Soğuk algınlığı hastalıkları, romatizmal şikâyetler ve dolaşım bozukluklarında
Tahriş belirtileri, aşırı hassasiyet reaksiyonları
Gözlere temas ettirilmez. Astım bronşialde, bebeklerde, küçük çocuklarda, hâmilelikte ve süt verme döneminde kullanılmaz.
28 Schupp’s Baldrian Oelbad Sedativbad 100 g da; 13,95 g kediotu kökü ekstresi, 1,66 g melisa yağı, 1,39 g şerbetçiotu kozalağı ekstresi Stres, asabiyet, ve uyku bozukluklarında
Yok

İçeriği paylaşın :

Benzer Başlıklar

Siz De Paylaşın